Europejski Tydzień Sportu w Gminie Luzino. 7 dni, 26 imprez, 100 wolontariuszy, ponad 2000 uczestników.

W dniach 26 maja – 1 czerwca, Gmina Luzino wzięła udział w XXV Sportowym Turnieju Miast i Gmin rozgrywanym w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu Dla Wszystkich. Choć do rozstrzygnięcia konkursu zostało jeszcze kilka dni, śmiało można powiedzieć, że spisaliśmy się na medal. Czas na małe podsumowanie.  W ciągu 7 pracowitych dni udało nam się przygotować aż 26 imprez sportowo – rekreacyjnych, w których udział wzięło ponad 2 tys. mieszkańców naszej gminy. Byliśmy niemal w każdym zakątku, a pomagało nam prawie 100 wolontariuszy, za co serdecznie dziękujemy.

Rozpoczęliśmy z wysokiego „c” od Pucharu Polski Strongman, którego współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. Gwiazdą imprezy był nie kto inny jak Mariusz Pudzianowski. Sympatyczny sportowiec zagościł również na luzińskim orliku, gdzie obchodziliśmy „Dzień Mamy na Sportowo”. Pan Mariusz spotkał się z młodzieżą z naszej sekcji sztuk walki oraz spróbował swoich sił na macie w Koluchstyl – dodajmy, że świetnie się przy tym bawiąc.

W tym samym czasie odbył się również Rodzinny Rowerowy Rajd na Orientację „Rowerem po Kaszubskiej Drodze”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórczej Aktywności Rodzin „Fistaszki”. Zespoły tworzyły całe rodziny – od małych dzieci, poprzez młodzież, dorosłych i seniorów. Uczestnicy musieli pokonać trasę długości około 10 km, od ścieżki zdrowia w Luzinie do Klubu Jeździeckiego w Barłominie.

Sekcja tenisa stołowego GOSRiT Luzino przeprowadziła turniej w kat. juniorów oraz seniorów. Warto dodać, że poziom rozgrywek stał na bardzo wysokim poziomie, a wśród uczestników byli zarówno amatorzy jak i doświadczeni i utytułowani zawodnicy.

Duże zaangażowanie wykazali zawodnicy i trenerzy naszych sekcji piłkarskich. Każdego dnia brali udział w „Wyzwaniu” związanym z aktywnością fizyczną, m. in.: konkurs żonglerki, tor sprawnościowy oraz bieg „szybcy i wściekli”.

Ogromną kreatywnością popisał się nasz niezawodny animator Rafał Freitag. Najpierw prowadzona przez niego sekcja sztuk walki zaprosiła młodzież na Turniej Koluchstyl, a także zorganizowała zajęcia z Samoobrony dla Kobiet, które cieszą dużym zainteresowaniem. Pamiętaliśmy również o seniorach, którzy wybrali się w ramach zajęć „Aktywny Senior LZS” na marsz nordic walking po luzińskiej ścieżce zdrowia. Na miłośników jednośladów czekała wycieczka rowerowa, a tuż po niej serwis pojazdów zagwarantowała grupa Kamikaze Bike Team.

Miejsce to jak wiadomo sprzyja nie tylko spacerom. Sekcja GOSRiT Cross & Fit Factory postawiła na nieco większy wysiłek organizując bieg na orientację z przeszkodami. Rywalizacja odbywała się w parach.  Na trasie do wykonania były długie podbiegi, oraz proste ćwiczenia ogólnorozwojowe, a bardzo ważną rolę w wyścigu odgrywała współpraca zawodników. Oczywiście nie zabrakło dobrej zabawy.

Nie mogło zabraknąć także piłki nożnej. Trenerzy i instruktorzy GOSRiT Luzino zorganizowali turnieje w Luzinie, Sychowie, Kębłowie, Zelewie, Barłominie i Wyszecinie. Młodzi sportowcy otrzymali puchary i pamiątkowe dyplomy.

Sekcja kickboxingu GOSRiT Luzino zebrała liczną grupę uczestników na turnieju „Walki na pianki”. Śmiało można powiedzieć, że była to jedna z najbardziej atrakcyjnych i widowiskowych aktywności w całym tygodniu.

Prężnie rozwijająca się w Luzinie sekcja siatkówki prowadzona przez Akademię Siatkówki Daniela Plińskiego, przeprowadziła halowy turniej „trójek”, a kilka dni wcześniej zainaugurowała również sezon na siatkówkę plażową.

Na nowej Sali Sportowej GOSRiT odbył się turniej Koszykówki. W zawodach udział wzięła grupa młodych zawodników, gotowych na nowe wyzwania i chętnych do pracy. Być może już niedługo w szeregach GOSRiT-u pojawi się nowa sekcja.

Jak zawsze mogliśmy liczyć na nieocenioną pomoc ze strony naszych placówek oświaty. Szkoły podstawowe nr 1 oraz nr 2 w Luzinie przeprowadziły test Cooper’a, w którym udział wzięło niemal 300 młodych osób. W szkołach w Barłominie, Sychowie i Wyszecinie, dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach i różnego rodzaju aktywnościach fizycznych organizowanych z okazji dnia dziecka. Publiczne Przedszkole w Luziniewspółorganizowało coroczną Spartakiadę Przedszkolaków, która zgromadziła prawie 200 najmłodszych „sportowców”.

Największą imprezę zostawiliśmy prawie na sam koniec. W piątek 31 maja odbyła się wiosenna edycja „Biegów Po Zdrowie”, która zgromadziła rekordową liczbę ponad 500 biegaczy. Na najmłodszych czekały liczne atrakcje, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Impreza została zorganizowana przez GOSRiT i KTS-K Luzino

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację imprez, wolontariuszom i oczywiście aktywnym mieszkańcom. Bądźmy sportową gminą przez cały rok!

Warto dodać, że liderem akcji był Paweł Hinz z GOSRiT Luzino, kierownik nowej Sali Sportowej.