Staż w Akademii Piłkarskiej Pogoń Szczecin

W dniach 2-5 listopada trener GOSRiT Luzino,Wojciech Krasucki przebywał na stażu w Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin będącej bezpośrednim zapleczem szkoleniowym dla ekstraklasowej Pogoni Szczecin. Tak podsumował swój pobyt w Szczecinie:

W 40-godzinnym programie stażu znalazły się spotkania z trenerami wszystkich grup: zarówno seniorskich, jak i młodzieżowych – od młodzików do juniora starszego, hospitacje trenignów (od przedszkolaków po I zespół) oraz obserwacje meczów mistrzowskich: Ekstraklasy z Legią Warszawa, III ligi z Górnikiem Konin, CLJ U17 – derbowy pojedynek Pogoń Szczecin (rocznik 2001) kontra AP Pogoń Szczecin (rocznik 2002), CLJ U-15 z Chemikiem Bydgoszcz oraz WLJ C2 z Gwardią Koszalin, a także warsztaty z rzecznikiem prasowym połączone z udziałem w konferencji prasowej tymczasowego trenera I zespołu Rafała Janasa, spotkanie z trenerami przygotowania motorycznego i bramkarzy oraz prezentacja sposobów i metod zarządzania akademią pod kątem administracyjnym: kontaktu z rodzicami, organizacji zajęć, planowania mikrocykli treningowych, spotkań sztabu trenerskiego, odbyło się także spotkanie z przedstawicielami działu skautingu Akademii oraz hospitacja treningów programu Pogoń Future – dla najzdolniejszych i najbardziej perspektywicznych zawodników Akademii.

Pasja, zaangażowanie, determinacja, praca, serce, dominacja – tak można w kilku słowach opisać całą filozfoię szkolenia w AP Pogoń.

Pasja i zaangażowanie charakteryzują podejście i sposób funkcjonowania całego personelu: od prezesa Akademii Dariusza Adamczuka począwszy, przez trenerów, na pracownikach technicznych skończywszy.

Determinacja, praca i serce odnoszą się do zawodników, którzy trafili – niekiedy z najdalszych zakątków Polski – do Akademii i te elementy widoczne są w każdym elemencie: gry, treningu, zachowania, w szkole i w klubie.

Dominacja zaś, to motto przewijające się we wszystkich wykładach, rozmowach, dyskusjach, prezentacjach dotyczące samej filozofii gry zespołów Akademii.

Ilość informacji, danych, metod, pomysłów – zarówno tych czysto sportowych, jak i finansowych czy organizacyjnych – jakie otrzymaliśmy podczas stażu, jednoznacznie każe wskazać Akademię Pogoni jako zdecydowanie wiodącą w Polsce. Dla mnie szczególnie charakterystyczne i istotne były spójność i powtarzalność pewnych kwestii w spotkaniach z poszczególnymi trenerami: każdy z nich ma swoje pomysły, drobne modyfikacje ale realizuje je w ramach jednej wspólnej filozofii, jednego modelu gry dla wszystkich zespołów. Widać konsekwentną realizację założonego przed dwoma laty planu, na bieżąco korygowanego w oparciu o obserwacje, wnioski i ciągłą analizę działań. Wrażenie robi także jakość i ilość naturalnych boisk trawiastych w jednym kompleksie treningowym, co pozwala wszystkim zawodnikom i trenerom Akademii funkcjonować wspólnie każdego dnia – jednocześnie obcując z zawodnikami Ekstraklasy czy III-ligowych rezerw.

Mam nadzieję, że pewne drobne elementy, oczywiście w skali mikro i na miarę możliwości i realiów będzie można wdrażać powoli także w naszej lokalnej akademii piłkarskiej, czyli w KTS-K GOSRiT Luzino – choć wstydzić się nie mamy czego: w porównaniu ilościowym szkolonych zawodników wypadamy lepiej od profesjonalnej Akademii klubu Ekstraklasy. Z czasem, jestem pewien, przyjdzie także skok jakościowy z korzyścią dla rozwoju i przyszłości naszych młodych luzińskich piłkarzy.