Wyrównany, towarzyski Turniej Bùczki w Luzinie

Niespodziewany przebieg miał halowy turniej w bùczkę rozegrany w niedzielę 16.02.2020 w Sali Sportowej GOSRiT w Luzinie. Towarzyskie rozgrywki obfitowały w emocje, a nowe metody sędziowania okazały się dobrym rozwiązaniem w meczach tej rangi.

Na Sali Sportowej przy ul. Szkolnej w Luzinie, oprócz gospodarzy pojawiły się drużyny Chùtczé Diôbłë Szopa oraz Gromówka Żukòwò. Mecz otwarcia pomiędzy Òską a Szybkimi Diabłami wzbudził wiele emocji. Mistrzowie Świata po zwycięstwach w meczach z luzinianami byli faworytem spotkania. Okazało się jednak, że gra pozycyjna całego składu oraz kontrataki Błażeja Dampca doprowadziły do wypracowania przewagi Os. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem 7:6 dla Òski. Po słabych mistrzostwach świata Òska pokazała dobrą grę nowych zawodników – Adama Domskiego (debiut) oraz Krystiana Turzyńskiego (od Mistrzostw Świata). W roli “rezerwowego trenera” znakomicie odnalazł się Seweryn Maszota, który korygował grę w przerwach.

Nadszedł także oczekiwany z niecierpliwością pierwszy mecz Gromówki Żukòwò z drużyną z Szopy.  Okazało się, że Mistrzowie Świata nie dali najmniejszych szans i przez całe spotkanie kontrolowali grę. Mecz zakończył się rezultatem 4:16. Ostatni mecz pomiędzy gospodarzami a Żukowem, patrząc pod kątem statystyk wydawał się być formalnym przypieczętowaniem dominacji Luzińskich Os. Tak się jednak nie stało i pressing Gromówki wymuszał dalekie wybicia piłki oraz powodował błędy lidera tabeli ligowej. Mecz zakończył się remisem 7:7, a tym co uratowało Òskę przed porażką był strzał za trzy punkty po błędzie Dawida Drążkowskiego w obronie.

Po dekoracji i wręczeniu nagród ufundowanych przez PROCSB gracze pozostali, aby towarzysko rozegrać spotkania w innych sportach drużynowych. Turniej był okazją do wypróbowania nowej metody sędziowania zaczerpniętej z ultimate frisbee. Samosędziowanie zawodników na boisku i udział asystentów interweniujących jedynie w sytuacjach spornych w rozgrywkach towarzyskich obniża koszty organizacji turniejów w tym raczkującym sporcie. Jest ponadto wspaniałym przejawem postawy fair play.

Turniej zorganizowano przy wsparciu GOSRiT Luzino oraz Pomorskiego LZS.

Tabela turnieju:

1.Òska Lëzëno 4 pkt

2.Chùtczé Diôbłë Szopa 3 pkt

3.Gromówka Żukòwò 1 pkt