Zapraszamy na Turniej Kaszubskich Sportów do Luzina

Turniej z okazji Święta Flagi Kaszubskiej

“Turniér Fanë”

Organizatorzy: GOSRiT Luzino, Kaszëbskô Jednota, Młodi Kaszëbi, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Luzino

Patronat medialny: Radio Kaszëbë

Termin: 18 sierpnia (sobota), 14:00

Miejsce: Stadion w Luzinie

Zespoły: 4-6 osób (na boisku 4 plus rezerwowi).

W ramach wydarzenia odbędzie się turniej bùczki oraz indywidualne rozgrywki w knypa – tradycyjną grę zręcznościową, której spróbować będzie mógł każdy, kto przyjdzie.

Informacje i zapisy:  nr 784279989

Zapisy

Zapisać może się każda grupa niezależnie od wieku. Zespoły powinny liczyć od 4 do 6 zawodników. Nie muszą posiadać sprzętu – wszystko co trzeba będzie na miejscu. Nie wymagana jest znajomość zasad – sport będzie zaprezentowany i wyjaśniony.

Informacje o sporcie:

Bùczka (Swinka) to gra oparta o tradycyjny kaszubski sport o tej samej nazwie. Przekazy z XIX wieku mówią o grze, w której należało kamień (świnkę) za pomocą kijów umieścić w “chlewie” – wykopanym dole, w czym przeszkadzała drużyna przeciwna. Znane są różne warianty gry, wersja, która będzie rozgrywana w Luzinie jest dostosowana do potrzeb i warunków współczesnego sportu. Zamiast wykopanego dołu mamy strefy punktowe, kamień jest zastąpiony piłką. Wprowadzone są też zasady, które umożliwiają bezpieczną, przyjemną grę. To co pozostało z tradycji to charakter, który kształtuje się na boisku. Właśnie dlatego, jak pisał Józef Ceynowa, rodzice nie bronili chłopcom wracać do domu poobijani z takich właśnie rozgrywek.

Knypa, inaczej klósk to gra, która wymaga zręczności i skupienia. Zaostrzony na dwóch końcach klocek (klóska) należy uderzyć o końcówkę przy pomocy kija tak, aby poleciał w górę, a następnie uderzyć go aby doleciał jak najdalej. Ta z pozoru prosta gra potrafi wciągnąć na długie godziny!