Procedura antymobbingowa w GOSRiT Luzino

PROCEDURA ANTYMOBBINGOWA

w Gminnym Ośrodku Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1.

Procedura antymobbingowa określa zasady przeciwdziałania zjawisku mobbingu Gminnym Ośrodku Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie.

  1. Procedura antymobbingowa ma na celu w szczególności:

  1. przeciwdziałanie mobbingowi;

  2. podejmowanie działań interwencyjnych oraz niwelowanie skutków stwierdzonych

przypadków mobbingu;

  1. umacnianie pozytywnych relacji interpersonalnych między pracownikami.

§ 2.

Ilekroć w procedurze antymobbingowej jest mowa o:

  1. mobbingu – należy przez to rozumieć działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników; za mobbing uznaje się również zachowania dyskryminacyjne o opisanych powyżej cechach, odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej;

  2. Komisji antymobbingowej, zwanej dalej „Komisją” – należy przez to rozumieć wewnętrzny organ kolegialny, powoływany przez pracodawcę do rozpatrywania skarg o mobbing; w przypadku, gdy osobą podejrzaną o mobbing jest pracodawca, Komisję powołuje Wójt Gminy Luzino na wniosek pracownika;

  3. pracodawcy – należy przez to rozumieć Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji
    i Turystyki w Luzinie,

  4. pracowniku – należy przez to rozumieć każdą osobę pozostającą w stosunku pracy
    z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie.

Rozdział II

Przeciwdziałanie mobbingowi

§ 3.

W celu przeciwdziałania mobbingowi pracodawca podejmuje działania prewencyjno – zapobiegawcze, polegające w szczególności na:

  1. promowaniu pożądanych, zgodnych z zasadami współżycia społecznego, postaw
    i zachowań w relacjach między pracownikami, w tym z przełożonymi;

  2. działaniu zapobiegawczym poprzez upowszechnianie wiedzy na temat zjawiska mobbingu, metod zapobiegania jego występowaniu oraz konsekwencji jego wystąpienia;

  3. zapewnieniu każdemu pracownikowi dostępu do szkoleń w celu zapobiegania mobbingowi oraz ochrony przed mobbingiem;

  4. monitorowaniu problematyki mobbingu i stosowania procedur antymobbingowych w praktyce.

Rozdział III

Postępowanie antymobbingowe

§ 4.

  1. Pracownik, który uzna, że został poddany mobbingowi, może fakt ten zgłosić pracodawcy, w formie pisemnej skargi.

  2. Skarga powinna zawierać w szczególności:

  1. informacje, jakie konkretne zachowania lub działania pracownik uznał za mobbing;

  2. opis niepożądanych zachowań i ewentualne dowody, bądź świadków na poparcie przytoczonych okoliczności;

  3. wskazanie pracownika lub pracowników, którzy w opinii skarżącego pracownika dopuścili się wobec niego mobbingu;

  4. datę i podpis pracownika.

  1. Skargi anonimowe nie będą rozpatrywane.

  2. Skarga, o której mowa w ust. 2, nie jest skargą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024r. poz. 572).

  3. Pracodawca zobowiązany jest podjąć działania w każdym przypadku dokonania zgłoszenia.

  4. Pracodawca podejmuje działania również w każdym przypadku uzyskania informacji o zaistnieniu zjawiska mobbingu z innego źródła niż skarga.

§ 5.

    1. Pracodawca powołuje Komisję zarządzeniem, wyznaczając jednocześnie funkcje poszczególnych jej członkom.

    2. W przypadku wpłynięcia skargi o mobbing, postępowanie prowadzi Komisja w składzie:

  1. pracodawca,

  2. osoby wyznaczone przez pracodawcę, w liczbie od 1 do 3, z czego minimum jedna osoba jest adwokatem lub radcą prawnym.

    1. Członkiem Komisji nie może być:

  1. osoba, której dotyczy skarga o mobbing;

  2. osoba będąca małżonkiem, krewnym lub powinowatym – do drugiego stopnia włącznie – którejkolwiek z osób, których to postępowanie dotyczy, albo pozostająca z nimi w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić wątpliwości, co do jej bezstronności

    1. Komisja obraduje w pełnym składzie. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy któregokolwiek członka Komisji, quorum stanowi obecność na posiedzeniu trzech członków Komisji, w tym przewodniczącego.

    2. W przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1,2 , pracodawca wyznacza inny skład Komisji.

    3. Jeśli pracodawca jest podejrzany o mobbing, członków Komisji wyznacza Wójt Gminy Luzino, wyznaczając jednocześnie funkcje poszczególnym jej członkom.

    4. Pracodawca może ustalić lub zmienić skład Komisji także z innych, uzasadnionych przyczyn, zapewniając jej bezstronność i obiektywizm.

    5. Przed przystąpieniem do podejmowania czynności wyjaśniających, każdy członek Komisji musi otrzymać od pracodawcy upoważnienie do przetwarzania danych osobowych, w zakresie działań Komisji.

    6. Do zadań Komisji należy w szczególności:

  1. wysłuchanie pracownika mobbingowanego i pracownika lub pracowników oskarżonych o działania mobbingowe oraz ewentualnych świadków,

  2. rozpatrzenie dowodów przedłożonych przez osoby wymienione w pkt 1 oraz inne dowody uznane przez członków Komisji za przydatne do rozpoznania sprawy,

  3. dokonanie oceny zasadności złożonej skargi.

    1. Komisja rozpoczyna postępowanie niezwłocznie po jej powołaniu, jednak nie później niż
      w terminie 10 dni od dnia złożenia skargi.

    2. Komisja powinna zakończyć postępowanie w sprawie skargi o mobbing w terminie 30 dni
      od daty jej powołania. W uzasadnionych przypadkach Komisja może przedłużyć termin zakończenia postępowania na czas określony. Przewodniczący Komisji powiadamia skarżącego i osobę, bądź osoby, których skarga dotyczy, o planowanym terminie zakończenia postępowania.

    3. Na pierwszym posiedzeniu Komisji przewodniczący i członkowie składają oświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do procedury antymobbingowej.

    4. Komisja obraduje na posiedzeniach, zwoływanych przez przewodniczącego stosownie do potrzeb prowadzonego postępowania. Z każdych posiedzeń Komisji sporządza się protokół, podpisywany przez przewodniczącego i wszystkich obecnych członków Komisji, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do procedury antymobbingowej.

    5. Postępowanie przed Komisją ma charakter niejawny. Przewodniczący i członkowie Komisji, a także inne osoby uczestniczące w postępowaniu, rozpatrują skargę z zachowaniem zasad bezstronności i obiektywizmu oraz mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w jego toku.

    6. Na wniosek Komisji, przełożeni mają obowiązek udzielić wszelkiej dostępnej prawnie pomocy, w celu ustalenia okoliczności rozpatrywanej skargi. Komisja ma również prawo do wglądu do dokumentów, w tym akt osobowych pracownika mobbingowanego i oskarżonego lub oskarżonych o mobbing, a które przyczynią się do ustalenia wszystkich okoliczności istotnych dla oceny zasadności skargi.

    7. Po wysłuchaniu skarżącego i osoby lub osób obwinianych o stosowanie mobbingu, a także rozpatrzeniu zgromadzonych dowodów, Komisja dokonuje oceny zasadności skargi, formułuje wnioski i ewentualne rekomendacje w zakresie niezbędnych działań.

    8. W przypadku konieczności wysłuchania świadków, Komisja wzywa ich na posiedzenie.
      Z czynności tej sporządzany jest protokół, który po odczytaniu jest podpisywany przez świadków. Dokument ten stanowi załącznik do protokołu Komisji. Świadek podpisuje zobowiązanie o zachowaniu poufności, co do wszelkich faktów i okoliczności, z którymi zapoznał się toku jego przesłuchania.

    9. Przewodniczący Komisji albo wyznaczona przez niego osoba informuje strony o podjętej przez Komisję decyzji o zasadności skargi w terminie 3 dni roboczych od dnia jej podjęcia.

    10. Pracodawca udziela przewodniczącemu i członkom Komisji oraz świadkom, zwolnienia z zajęć służbowych na czas niezbędny do przeprowadzenia postępowania w sprawie skargi
      o mobbing.

§ 6.

  1. W razie uznania przez Komisję skargi za zasadną, wobec sprawcy lub sprawców mobbingu pracodawca podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości i zapobiegania ich występowania w przyszłości, a także do udzielenia pomocy i wsparcia skarżącemu pracownikowi. Ponadto pracodawca może zastosować wobec sprawcy lub sprawców kary porządkowe oraz zmienić ich stosunek pracy w sposób przewidziany w Kodeksie pracy.

  2. W przypadkach stwierdzenia stosowania mobbingu, pracodawca może rozwiązać ze sprawcą (sprawcami) stosunek pracy.

  3. W miarę możliwości, o ile jest to uzasadnione interesem poszkodowanego pracownika, pracodawca przenosi go, na jego wniosek lub za jego zgodą, na inne stanowisko pracy lub w inny sposób zapobiega bezpośrednim kontaktom poszkodowanego ze sprawcą lub sprawcami mobbingu.

§ 7.

Bezpodstawne pomawianie o mobbing jest zabronione i stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może być podstawą do zastosowania przez pracodawcę sankcji przewidzianych w przepisach prawa pracy.

Rozdział IV

Postanowienia końcowe

§ 8.

Pracodawca zapoznaje podległych pracowników z procedurą antymobbingową
w terminie 30 dni od dnia jej wprowadzenia.

  1. Fakt zapoznania z procedurą antymobbingową, pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem w tabeli, której wzór stanowi załącznik nr 3 do procedury antymobbingowej

  1. Nowo przyjmowani pracownicy są zapoznawani z procedurą antymobbingową bezpośrednio przed nawiązaniem stosunku pracy, z zastosowaniem ust. 1.

§ 9.

Pracodawca publikuje procedurę antymobbingową i jej ewentualną aktualizację na stronie internetowej zakładu pracy.

Procedura antymobbingowa PLIK z załącznikami