Luzińskie akcenty na I Kongresie Sportu Wiejskiego w Warszawie

W dniach 8-9 października br. w Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie odbył się I Kongres Sportu Wiejskiego. W obradach uczestniczyli m in. liczna grupa parlamentarzystów, w tym członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Ludowych Zespołów Sportowych. Prezesi Polskich Związków Sportowych z Andrzejem Kraśnickim – Prezesem PKOl, na czele oraz liczne delegacje Wojewódzkich Zrzeszeń LZS z całego kraju, w tym 10 osobowa grupa działaczy Pomorskiego LZS. W siedzibie PKol stawili się również olimpijczycy  wywodzący się ze środowiska wiejskiego, Andrzej Juskowiak,  Tomasz Majewski oraz  sportowcy z naszego regionu, Andrzej Wroński dwu krotny złoty medalista olimpijski oraz Leszek Kosedowski, brązowy medalista z Montrealu.

Jedną z atrakcji Kongresu, licznie odwiedzana przez jej uczestników,  była Wystawa 75-lecia LZS z luzińskiego Muzeum Sportu Wiejskiego, a jednym z prelegentów w panelu dotyczącym Wolontariatu w sporcie – jak zachęcać młodzież do działania?- prowadzonym przez dr Konrad Burdyka, Polska Akademia Nauk, był Piotr Klecha dyrektor GOSRiT Luzino.

Ponadto wszyscy uczestnicy Kongresu mieli okazję zobaczyć film z czerwcowego otwarcia Muzeum Sportu Wiejskiego w Luzinie.

Kongres Sportu Wiejskiego był  konferencją programową na rzecz zwiększenia stopnia rozwoju kultury fizycznej ma terenach wiejskich, perspektywy poprawy szkolenia w obszarze sportu wyczynowego, dążenia do pełnego wykorzystania infrastruktury sportowej. W zamierzeniach pomysłodawców wydarzenie to ma również ukazanie sportu wiejskiego jako pewnego zjawiska kulturowego, wkomponowanego w szerszy społeczny pejzaż polskiej wsi. Ważne jest także pokazanie polskiej wsi jako atrakcyjnego miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i osób starszych.

Kongres Sportu Wiejskiego to forum wymiany idei i doświadczeń przedstawicieli kluczowych dla rozwoju sportu wiejskiego środowisk (klubów, szkół, samorządu). Uczestnicy zyskają wiedzę, która pozwoli im wdrażać w swoich społecznościach lokalnych innowacyjne działania  w zakresie: promocji kultury fizycznej i zdrowego stylu życia wśród biernych dotąd grup społecznych,  zwiększania poziomu wyszkolenia sportowego i sprawności młodzieży, usprawniania działalności klubów sportowych, efektywnego pozyskiwania i wydatkowania funduszy na infrastrukturę sportową, profilaktykę zdrowotną i społeczną. Tym samym sport wiejski, trapiony szeregiem problemów typowych dla polskiej wsi, zyska nowe impulsy rozwojowe. Co więcej: poprawie ulegnie jego wizerunek w ogóle społeczeństwa – wypromowany zostanie jego ogromny dorobek i udział w dziedzictwie polskiego sportu.