Żaneta Stenka z GOSRiT Luzino, Wicemistrzynią Świata juniorek w kickboxingu

W dniach 30.09. – 09.10.2022 w Lido di Jesolo, nieopodal Wenecji we Włoszech odbywały się Mistrzostwa Świata dzieci, kadetów i juniorów w kickboxingu. W najważniejszym turnieju mistrzowskim wzięło udział ponad 2000 zawodników z 63 krajów. Polski Związek Kickboxingu wystawił na ten turniej rekordową, bo ponad 160 osobową Reprezentację, zdobywając w różnych formułach, kategoriach wiekowych i wagowych aż 84 medale, w tym 16 złotych, plasując się na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Klasyfikację generalną wygrała reprezentacja Bułgarii.

Wśród najlepszych zawodniczek na świecie znalazła się Żaneta Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino), podopieczna trenera Rafała Karcz. Żaneta wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Świata w formule light contact powyżej 70 kg, a w finałowych pojedynkach zmierzyła się kolejno z: 1/8 finału: Kotaki Irini (GRE) – wygr. Stenka, Georghiou Asia (Wlk. Brytania) – wygr. Stenka, Boyadzhieva Kalina (BUL) – przegr. Finałowa przeciwniczka Żanety otrzymała tytuł najlepszej juniorki całych Mistrzostw Świata. Wszystkie przeciwniczki Żanety górowały w światowym rankingu kickboxingu, a ostatnia przeciwniczka to była nr 1 rankingu w kadetkach z zeszłego roku oraz Mistrzyni Europy.

Trenerem Kadry Narodowej, w tym Żanety jest Tomasz Janowicz, zaś klubowymi trenerami Żanety są Rafał Karcz i Paulina Stenka, starsza siostra Pauliny. Teraz Żanetę czeka okres roztrenowania, a już w listopadzie nasza reprezentantka wznowi treningi i przygotowywać się będzie do nowego sezonu, podczas którego odbędą się turnieje kontrolne oraz najważniejsza impreza w roku –  Mistrzostwa Polski, w których zwycięstwo da Żanecie możliwość startu w Mistrzostwach Europy, które odbyć mają się w Turcji.

Żaneta wspierana jest drogą stypendium Wójta Gminy Luzino oraz w ramach projektu Wejherowskiego Stowarzyszenia Sportowego – United Team Kickboxing.